Skup makulatury Kraków
Papier, tektura , kartony, kolorowe gazety – te wszystkie materiały zaliczane do makulatury możemy poddać recyklingowi, nadając im drugie życie. Makulatura to surowiec niezwykle cenny, jego odzyskiwanie zmniejsza bowiem zapotrzebowanie na wycinkę nowych drzew. Jednocześnie, dzięki swoim właściwościom, makulatura bardzo łatwo poddaje się ponownym procesom przetwórczym – stąd też ze zużytego papieru czy kartonu szybko można uzyskać nowe materiały papiernicze czy pakowe.
Do ponownego przerobienia – co nazywamy makulaturą?
Słowo makulatura wywodzi się od określenia zachlapanego, zabrudzonego na skutek nieprawidłowego posługiwania się piórem i atramentem papieru, nieprawidłowo zadrukowanych arkuszy w początkach epoki druku. Z czasem zaczęto tak nazywać każdy rodzaj papieru, który wcześniej został zadrukowany – najczęściej w celach informacyjnych lub do prywatnych zapisków – a który to nadawał się do przekazania do odpowiedniej fabryki, celem poddania go ponownej obróbce i wytworzenia nowych dóbr.
Współczesne określenie makulatura niewątpliwie nawiązuje do swojej etymologii. Makulaturą nazywamy bowiem wszystkie wyroby papiernicze, które uległy w jakimkolwiek stopniu zużyciu z zastrzeżeniem, że są one całkowicie suche. Z takich bowiem materiałów można uzyskać gotowe do ponownego wykorzystania wyroby papiernicze czy płyty drewnopochodne.
Skup makulatury – wyroby zawierające tylko papier?
Makulatura to nie tylko czyste materiały zawierające w swoim składzie papier. Wszystkie materiały, które zaliczone zostały do makulatury ujęte zostały w normach europejskich. Wszystko, co można nazwać makulaturą, ujęte zostało w klasyfikacji podstawowej- makulatura A, B, C i D – które posiadają od kilku do kilkudziesięciu odmian. I tak:
-
do makulatura zaliczana do kategorii A- zaliczamy makulaturę odmian słabych – głównie papier i tektura,
-
rodzaj B – to materiały zadrukowane, najczęściej na kolorowo – kolorowe gazety, czasopisma, książki,
-
klasa C to ścinki i odpady powstałe podczas procesów produkcyjnych, głównie w drukarniach,
-
makulaturę typu D stanowią tektura falista oraz ścinki i odpady kraftowe.
Skup makulatury – co można oddać do skupu makulatury?
Skup makulatury przyjmie jedynie makulaturę o określonej jakości. Dostarczony surowiec musi być przede wszystkim suchy – w skupach nie przyjmuje się na makulaturę produktów zamoczonych czy zawilgoconych. Odpadami, które nie jest przeznaczone na makulaturę są również – powszechnie zwane kartonami – opakowania wielomateriałowe, przeznaczone do przechowywania produktów takich jak mleka, soków. Są one wytworzone przez połączenie ze sobą wielu surowców, w tym aluminium w jeden trwały „karton”. Do skupów makulatury przyjmuje się jedynie makulaturę czystą – pozbawiona domieszek innych materiałów i tworzyw.
Gdzie oddać makulaturę? – skup surowców wtórnych
Skupy makulatury zazwyczaj działają jako części skupów surowców wtórnych, w tym tworzyw sztucznych czy metali kolorowych. Takie działanie jest najbardziej opłacalne, z uwagi na fakt, że cena za kilogram makulatury jest bardzo niska w porównaniu do innych tworzyw.
Skupy makulatury przyjmują zarówno małe, jak i hurtowe ilości surowca. Z powodzeniem możesz zatem udać się tam z materiałami zgromadzonymi w małym gospodarstwie domowym, jak i oddać do recyklingu duże ilości papieru czy tektury falistej, jakie zalegają w Twojej firmie.
Cena skupu makulatury – od czego uzależniony jest aktualny cennik skupu makulatury?
Cena skupu makulatury jest zmienna, gdyż wpływa na nią wiele czynników, które mogą być niezależne od osoby, która chce przekazać makulaturę do skupu. Od czego zależy cena gazet, kartonów i gilzy, jaką dziś zobaczymy? Na aktualnie obowiązujące ceny makulatury w skupach w dużej mierze oddziałują:
-
rodzaj surowca,
-
jakość materiału
-
ilość makulatury,
-
lokalizacja skupu makulatury,
-
dzień sprzedaży.
Aktualny cennik skupu makulatury – rodzaj surowca oddanego do przetworzenia
Rodzaj oddawanego do skupu makulatury materiału odgrywa kluczowa rolę w wycenie wartości za kilogram. Skup makulatury ustala bowiem osobne ceny dla gazet, na kartony, osobno wycenia kolorowe gazety i inne materiały zadrukowane. Najistotniejszym jest jednak jakość materiału, jaki chcemy przekazać na skup. Najkorzystniejsza cena osiągnięta zostanie w przypadku, gdy surowiec będzie czysty – wolny od produktów pobocznych, pozbawiony wilgoci.
Cennik zawiera rozróżnienie z uwagi na rodzaj makulatury, jaka jest oddawana. Przygotowując zatem materiał do sprzedaży musisz wziąć pod uwagę, że powinien być on rozdzielony- osobno bowiem wyceniane są tektura falista, gilzy czy kolorowe gazety. Najmniej opłacalna jest sprzedaż kartonów.
Cena skupu makulatury zależna jest również od formy przekazywania tektury i papierów. Zdecydowanie wyższe ceny osiągane są przy sprzedaży całych bel papieru – tektury belowanej. W tym przypadku cena ustalana jest za tonę materiału – zazwyczaj w skupach jest ona dwukrotnie większa w przeliczeniu na czysty kilogram w porównaniu do ceny oferowane za kilogram materiału niesprasowanego.
Cena makulatury – aktualny cennik skupu makulatury kartonowej
Makulatura kartonowa (czyli materiały takie jak: opakowania papierowe, tektura falista, kartony) osiąga w skupach cenę w granicach 20- 30 groszy za kg. W przypadku materiału belowanego cena makulatury w przeliczeniu na kg sięga od 0,35 zł za kilogram do przeszło 0,55 groszy za kg makulatury kartonowej belowanej.
Cena makulatury w przypadku tektury litej, tulei oraz cena za gilzy czy kątowniki kształtowana jest indywidualnie –
Cennik skupu makulatury kolorowej – gazety, czasopisma, książki, komiksy
Ceny makulatury kolorowej – gazet, komiksów, kolorowych ulotek, materiałów reklamowych – porównywalne są do cen osiągalnych za kg lub tonę kartonu. Średnia cen z ostatnich miesięcy kształtuje się w okolicach 0,25 do 0,33 złotych.
Cennik skupu makulatury – ilość oddanej makulatury
Cena makulatury uzależniona jest nie tylko od rodzaju surowca, ale również, w dużej mierze, od ilości surowca, jaki przekazujemy. Cena skupu makulatury za kilogram uzbieranych kartonów będzie niska, natomiast czysty materiał, jak kilka kilogramów zbelowanych gazet osiągnie wyższe ceny. Biorąc pod uwagę to, że skup bierze na siebie koszty sprasowania i koszty transportu dużej ilości makulatury, zakłady przetwórcze odbierające od nich surowiec płacą więcej za kilogram makulatury niż cena skupu makulatury w mniejszej miejscowości. Oczywiście, duża ilość jednego rodzaju surowca dostarczona za jednym razem do skupu makulatury pozwala nie tylko zmniejszyć koszty transportu – szczególnie jeśli skup tektury i makulatury znajduje się w innej miejscowości niż siedziba naszej firmy, ale również pozwala na możliwość negocjacji ceny za tonę lub kilogram makulatury.
Skup makulatury – od czego zależy zróżnicowanie cen? Lokalizacja skupu
Oferty skupu makulatury mogą się różnić. Od czego to zależy i ile kosztuje kilogram makulatury na skupie? W dużej mierze od miejscowości, regionu kraju, aktualnej koniunktury gospodarczej. Na cennik wpływa lokalizacja skupu. W przedsiębiorstwach prowadzonych w małych miejscowościach mniejszych, gdzie są większe możliwości w zakresie składowania odpadów, a jednocześnie wzrastają koszty związane z transportem surowca do zakładu zajmującego się obróbka makulatury.
Wyższa cena makulatury będzie również oferowana przez zakłady, które zajmują się zarówno skupem, jak i – jednocześnie – obróbka zebranej makulatury. Tutaj bowiem odpadają koszty tak długotrwałego składowania, jak i koszty transportu surowca do zakładu przetwarzającego karton.
Skup makulatury – co dalej ze sprzedanym surowcem?
Z pewnością recykling makulatury to inwestycja w środowisko. Produkcja gazet, papieru i kartonów z wykorzystaniem surowców oddanych na makulaturę zużywa przeszło połowę mniej energii w porównaniu do produkcji z drzew. Dodatkowo, makulatura jest materiałem, który może zostać poddany recyklingowi wielokrotnie – włókna wstrzymują nawet ośmiokrotną ponowną obróbkę.
Skup surowców wtórnych i makulatury – czy warto sprzedawać makulaturę?
Jeśli jesteś właścicielem firmy i ciekawi cię, czy opłaca się sprzedawać makulaturę i czy można na niej zarobić, skorzystaj z naszej oferty i skontaktuj się z nami. Dowiesz się wszystkiego o skupie makulatury, czy nasza oferta jest dla Ciebie opłacalna i czy pracujemy w Twojej okolicy. Przy produkcji dużej ilości jednego rodzaju makulatury – gazet, kartonów, gilzy – okazuje się, że opłaca się oddawanie makulatury na recykling, niż wyrzucać surowiec.
Zorganizujemy transport odpadów
Korzystamy z kontenerów wysokiej jakości, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić sprawdzony odbiór makulatury i odpadów. Wymiary pojemników dopasowane są do potrzeb zamawiających je Klientów. Cena jest uzależniona od pojemności.
Skontaktuj się z nami
Zapraszamy do korzystania z naszych usług. Dodatkowe informacje możecie znaleźć w pozostałych zakładkach.
Obsługujemy podmioty gospodarcze z każdej branży. Realizujemy zlecenia jednorazowe, prowadzimy stałą obsługę (w oparciu np. o harmonogram)